obrázek: ekodrogerie, ekologicky šetrný životní styl, příroda, výchova, zdravý
obrázek: brno, čítárna, káva, odpady, Písečník 94 obrázek: Domácí lázně, Veličenstvo kniha, životní styl,  fair trade, tradiční zahrádka
 obrázek: ekologická poradna, neziskový sektor, Podzimní slavnosti knihomolů, Šárka Kašpárková, výstava

Tisková zpráva EkoCentra Brno ze dne 24.5. 2024

Veličenstvo kniha přineslo opět radost z tvorby i soutěžní napětí

EkoCentrum Brno udělilo titul Moje Veličenstvo kniha 2024 za nejoriginálnější vlastnoručně vytvořenou knihu v ojedinělé výtvarně literární soutěži pro děti a mládež. Absolutním vítězem jubilejního 20. ročníku soutěže s největším celkovým počtem bodů se stal kolektiv 4.–5. třídy ze ZUŠ Jedovnice s knihou Herbářovy tajemné rostliny.

Moje Veličenstvo kniha je soutěž v knižní tvorbě určená dětem a mládeži. Zúčastnit se mohou jednotlivci i kolektivy od škol mateřských až po střední. Šestičlenná odborná porota posuzuje úroveň výtvarné a literární složky, zpracování vazby a desek, zapojení přírodních a recyklovaných materiálů, originalitu a celkový dojem. Kromě vítězů jednotlivých kategorií je vyhlášen i absolutní vítěz s největším počtem bodů, který získá titul Veličenstvo kniha.
Zbyněk Zavadil, ředitel EkoCentra Brno a zakladatel soutěže, vyzdvihl originalitu, různorodost a velmi vyrovnanou úroveň soutěžních prací: Letošního 20. ročníku se zúčastnilo 67 úžasných výtvorů od autorů z různých míst České republiky.
Řada mladých tvůrců se tentokrát nechala inspirovat přírodou či jarem a Velikonoci: Chameleon Lili, Příroda není smetiště, Jak se kuřátko ztratilo, Beruška a kamarádi, Otevíráme Jaro… to jsou jen některé názvy těchto originálních soutěžních příspěvků. Pestrá směsice témat zahrnula i knihy plné napětí – například Smrt jako ve filmu, nebo třeba krásné dílko Vlakorelo, zachycující vývoj vlaků na železnici.
Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v pátek 24. května 2024 ve skvělé atmosféře v inspiračním centru Písečník 94 v Brně.
Vítězné soutěžní práce si zájemci budou moci prohlédnout v galerii na webu EkoCentra Brno, vyhlašovatele této ojedinělé soutěže (více informací na www.ecb.cz).
Akci finančně podpořilo Statutární město Brno a Zásilkovna s.r.o.

Zajímavé informace o soutěži
Moje Veličenstvo kniha je v celé republice ojedinělá výtvarně literární soutěž pro děti a mládež. Soutěž probíhá nepřetržitě od roku 2005, cílem je vlastními silami vytvořit originální knihu.
Soutěž představuje knihu jako soubor náročných uměleckých a řemeslných disciplín, ale současně vysílá ke svým účastníkům přitažlivé poselství: vytvořit vlastní knihu dokáže každý, to nejcennější na ní je osobní vklad a originalita.
_____________­________________________­___________

EkoCentrum Brno je nezisková organizace, které funguje nepřetržitě od roku 1990. Zaměřuje se především na podporu a propagaci zdravého a ekologicky šetrného životního stylu. Provozuje inspirační a osvětové centrum Písečník 94 v Brně. Ke stěžejním aktivitám centra patří také oblíbené zážitkové programy a tematické akce pro rodiny s dětmi. Více informací na www.ecb.cz.

_________________

Tisková zpráva EkoCentra Brno ze dne 1. 2. 2024

Moje Veličenstvo kniha: JUBILEJNÍ 20. ročník unikátní soutěže
EkoCentrum Brno vyhlašuje již 20. ročník výtvarně literární soutěže pro děti a mládež Moje Veličenstvo kniha. Účastníci soutěže přihlašují vlastnoručně vytvořenou originální knihu. podle Kordinátorka soutěže Niki Floriánová připomněla motto soutěže: „Knihu dokáže vytvořit každý, vše potřebné máte u sebe doma!“

Soutěže Moje Veličenstvo kniha se v letošním roce mohou stejně jako v předchozích letech zúčastnit jak jednotlivci, tak i kolektivy do osmnácti let, dolní věková hranice není stanovena. Novinkou posledních ročníků je kategorie AUDIO, do které mohou zájemci přihlásit krátký autorský zvukový snímek.

Kromě vítězů jednotlivých kategorií bude vyhlášen i absolutní vítěz s největším počtem bodů, který získá titul Veličenstvo kniha 2024. Soutěžní příspěvky je možno doručit do 18. 4. 2024.
Soutěž bude jako každoročně zakončena slavnostním vyhlášením výsledků a zahájením výstavy přihlášených prací v inspiračním a zážitkovém centru Písečník 94 v Brně.

„Naším záměrem ani smyslem soutěže není zkoušet děti z pravopisu nebo kreslení, ale dát jim prostor pro sebevyjádření a radost ze svobodné tvorby. Jako každoročně bude pro odbornou porotu jedním z nejvýše ceněných kritérií osobní vklad a originalita,” komentoval vyhlášení letošního ročníku soutěže její zakladatel, ředitel EkoCentra Brno Zbyněk Zavadil.

Zajímavé informace o soutěži
Moje Veličenstvo kniha je u nás ojedinělá výtvarně literární soutěž pro děti a mládež. Soutěž probíhá nepřetržitě od roku 2005 – letos tedy proběhne jubilejní 20. ročník! Cílem je vlastními silami vytvořit originální knihu. Zapojit se mohou jednotlivci i kolektivy. Porota posuzuje úroveň výtvarné a literární složky, zpracování vazby a desek, zapojení přírodních a recyklovaných materiálů, originalitu a celkový dojem. Kromě vítězů jednotlivých kategorií je vyhlášen i absolutní vítěz s největším počtem bodů, který získá titul Moje Veličenstvo kniha.
Soutěž představuje knihu jako soubor náročných uměleckých a řemeslných disciplín, ale současně vysílá ke svým účastníkům přitažlivé poselství: vytvořit vlastní knihu dokáže každý, to nejcennější na ní je osobní vklad a originalita. Rekordní počet přihlášených soutěžních prací v rámci jednoho ročníku dosáhl čísla 133, knihy přicházejí od mladých autorů z celé republiky i ze zahraničí (zvláštní ocenění za knihu z největší vzdálenosti například získala knížka autorek, které žijí v Řecku).

Akci finančně podporuje Statutární město Brno a Zásilkovna, s. r. o.


Kontakt na organizátory soutěže:
EkoCentrum Brno, Písečník 94, 614 00 Brno, e-mail: mvk@ecb.cz. Podrobné informace o soutěži a výstupy předchozích ročníků jsou k dispozici na www.ecb.cz. Aktuální informace přináší FB EkoCentrum Brno.
_____________­_____________________

EkoCentrum Brno je nezisková organizace, které funguje nepřetržitě od roku 1990. Zaměřuje se především na podporu a propagaci zdravého a ekologicky šetrného životního stylu. Provozuje inspirační centrum pro veřejnost Písečník 94 v Brně. Ke stěžejním aktivitám centra patří také zážitkové programy a tematické akce pro děti i dospělé. Více informací na www.ecb.cz.

Kontakt: EkoCentrum Brno, Písečník 94, 614 00 Brno, e-mail: ecb@ecb.cz, www.ecb.cz
Koordinátorka Soutěže: Niki Floriánová
Tel.: 736 518 940, email: mvk@ecb.cz